KENDİN İÇİN DÖRT İŞLEM....

Her türlü buluşunuz, zihni sinir çözüm önerileriniz..
Kullanıcı avatarı
YILDIZYAGMURU
İletişim:

KENDİN İÇİN DÖRT İŞLEM....

Mesajgönderen YILDIZYAGMURU » 29 Şub 2016, 07:14

Kendin İçin Dört İşlem...
Kendini kendinle topla ..
Herkes biliyor ki: Herkes için her şey olamazsın Her şeyi bir anda . her şeyi mükemmel yapamazsın. Her şeyi herkesten iyi yapamazsın. Sen de herkes gibi bir insansın. Öyleyse: En azından, birisi için önemli bir şey ol. Bir anda sadece bir şey yap. Bir şeyleri hep eksik bırakacağını hatırla. Bir şeyi herkesten iyi yapmaya bak. Böylece hiç kimsenin senin gibi olamadığını gör. Herkesin herkes gibi olmaya çalıştığı yerde, sen sen ol, böylece herkesten daha iyi ol.
Kendini kendinden çıkar
Yaşın kaç ise, bir o kadar rakamı yaşından çıkar ki geriye sıfır kalsın. Hayata başladığın güne git. Doğduğun gün ağzından çıkan ilk çığlığı hatırla. Şu anda yaşadığın şehirde bir günde yüzlerce, binlerce bebek doğuyor. Hepsi de bir çığlıkla karışıyorlar hayata. Seni en çok sevenler bile seni sen varolduğun için sevdi. Şimdi sen, seni sen yokken bile seven birini düşünmek istemez misin? Seni sen var olduğun içen sevenleri hatırladığın kadar, seni sevdiği için var edeni hatırlamak istemez misin?
Kendini kendinle çarp
Bu sabah aynaya bir bak. Bakalım kimi göreceksin. Elbette yeryüzündeki bütün insanlara benzeyen bir insan yüzü. Kaşları, gözleri, yüzü, burnu, kulakları, saçları ile sen de herkes gibi bir insansın. Ama aynada herhangi bir insanı görüyor değilsin. Kendini görüyorsun. Tümüyle sana özel, sadece senin için yaratılmış bir yüz görüyorsun. Yani senin yüzün gibi başka bir yüz yok. Onun için yüzüne bakanlar seni, sadece seni görüyorlar. Seni tanıyanlar yüzünden tanır, sevenler yüzünü sever. Herkese benzeyen birini değil. Bütün zamanlarda, senin yüzün gibi bir yüz olmadı, senin yüzün gibi bir yüz olmayacak.
Kendini kendine böl
Etrafına bir bak. Ne kadar çok insan ne kadar çok şey peşinde koşuyor. Çok para, çok mal, çok yer, çok iş, çok yemek, çok araba, çok tatil, çok çok...Ne kadar telaşla yaşıyorlar. Herkesin çok acelesi var, çok telaş içindeler, çok koşturuyorlar, hep bir yerlere yetişmek istiyorlar. Durup kalsalar kaybedecekler sanki.. Koşturmasalar ellerindekileri düşürecekler gibi. Nefes alıp verebildiğin için, güneşe çıplak gözle bakabildiğin için, rüzgârı hissedebildiğin için mühimsin. Yaratıldığın için önemlisin.
Kendini kendine bölersen, eline tam tamına bir geçecek. Ne yarımsın, ne eksiksin, ne de kimselerin seni tamamlamasına ihtiyacın var.
Sen mühimsin.
Resim

Kullanıcı avatarı
YILDIZYAGMURU
İletişim:

Re: KENDİN İÇİN DÖRT İŞLEM....

Mesajgönderen YILDIZYAGMURU » 16 Mar 2016, 07:06

GEÇMİŞİMİZDEKİ OLAYLARA DOĞRU BAKABİLMEK
Geçmiş yaşantılarımızda, yaşadığımız olumlu ve olumsuz olaylar bizleri sık sık etkiler.
Bu olaylar bize olumlu-olumsuz duygular hissettirir.
Unutayım demekle zaten unutulmaz.
Geçmişi unutmaya çalışmak, hatırlama oranını arttırır. Çünkü unutmak için devamlı “unutmalıyım”
telkinini hatırlamak zorundasınız. Bu durumda ise, problem ile devamlı baş başa kalıyoruz..
Olumsuz içerikli geçmiş olaylarla yaşamak, çoğu zaman bize , değersizlik, pişmanlık, suçluluk,
kandırılmışlık,öfke, kin gibi duygu ve düşüncelere neden olur.
Geçmişe takılmak, bugünü, anı yaşama arzusunu da alır götürür.
Yaşanılan olayları öncelikle kabul etmeliyiz. Çünkü kabul etmek,onaylamak değildir.
yaşanılanı doğru bulmasak bile kabul edersek, çözüm kolaylaşır.Keşkeler hayatımızda sadece hayal kırıklıkları ve
hataların suçluluk sonuçlarıdır.
Bugünümüzü şekillendirirken çıkmaza düştüğümüzde, bunu geçmişe bağlamak bir savunma mekanizmasıdır.
Sonuçta, duygularımız düşüncelerimizden çıktığı için, “ nasıl düşünür isek öyle hissederiz.
Olayları doğru yorumlamak, doğru hisleri de yaratır.
BİZİ ÜZEN VE MUTSUZ EDEN OLAYLAR DEĞİL, BİZİM ONLARLA İLGİLİ BAKIŞ AÇIMIZ,
DUYGU DÜŞÜNCE VE YORUMLARIMIZDIR.
Resim

daniag
İletişim:

Mesajgönderen daniag » 16 Mar 2016, 20:09

Bu güzel ve değerli paylaşımların için çok teşekkür ederim Yıldızyağmuru. Harikasın.

Kullanıcı avatarı
YILDIZYAGMURU
İletişim:

Mesajgönderen YILDIZYAGMURU » 16 Mar 2016, 20:13

sn; DANIAG;
HER ZAMANKI gibi NEZAKET GÖSTERİYORSUNUZ.
saygılar....
Resim

Kullanıcı avatarı
YILDIZYAGMURU
İletişim:

Re: KENDİN İÇİN DÖRT İŞLEM....BAHAR YORGUNLUĞU

Mesajgönderen YILDIZYAGMURU » 21 Mar 2016, 22:00

BAHAR YORGUNLUĞU:

Sürekli uyuma isteği, dikkat eksikliği, işleri erteleme düşüncesi ve bitkinlik gibi belirtilerle kendini gösteren bahar yorgunluğu, önlem alınmadığı takdirde kronik hale dönüşebilir. Baharla birlikte havadaki değişim insanları olumsuz etkileyebilir. Bunun için düzenli beslenme, kahvaltıyı ihmal etmeme, bol su içmek ve yürüyüş yapmak önemlidir.
-Baharın gelmesi, havaların ısınmaya başlaması birçok insanda yorgunluk hissi oluşturuyor. Sürekli uyuma isteği, dikkat eksikliği, işleri erteleme düşüncesi ve bitkinlik gibi belirtilerle kendini gösteren bahar yorgunluğu, önlem alınmadığı zaman kronik hale gelerek insanların hayatını olumsuz etkiliyor.
Bahar yorgunluğunun sabahları uyanmakta zorlanma, işe gitmeme ve işleri erteleme isteği, devamlı uyuma isteği, kendini yalnız, güçsüz, mutsuz, tedirgin, tembel hissetme, dikkati toparlayamama, sinirlilik gibi belirtileri bulunmaktadır. "Bu belirtilerin hepsini ya da birkaçını kendinizde hissediyorsanız bahar yorgunluğu yaşıyorsunuz demektir. Havadaki değişim sinirlilik, gerginlik, stres meydana getirmekte ve bahar yorgunluğunun gelişmesine zemin hazırlamaktadır. Stres damar büzüşmesini artırarak bahar aylarında kalp-damar ve romatizmal hastalıklarda artışa da neden olabilmektedir.
Yorgunluğu nasıl yenebiliriz?
Lifli sebzeler, yeşil sebze ve meyve, domates, patates, kayısı tercih edilecek yiyeceklerdendir. En önemli öğün ise kahvaltıdır, kahvaltı mutlaka düzenli biçimde yapılmalıdır.
Günde en az 3 litre su tüketilmelidir.
Çalışma ortamının havası her zaman temiz olmalıdır.
Uyku ritmine özen gösterin. Sabahları erken kalkmak önemlidir.
Açık havada özellikle de sabah saatlerinde yapılan yürüyüşler yararlıdır. En az 15-20 dakika süreli sabah ve aç karnına yapılan jimnastik faydalıdır.
Resim

Kullanıcı avatarı
YILDIZYAGMURU
İletişim:

Mesajgönderen YILDIZYAGMURU » 08 Nis 2016, 07:27

Geçmişi Değiştiremeyiz Ama Geçmişe Bakış Açımızı Değiştirebiliriz:

Hayata olumsuz baktığımız sürece sağlıklı mutlu ve huzurlu olmak im-kan-sız-dır .

Dağa tırmanmaya ya da denizin derinliklerine dalmaya serüven diyoruz Gerçek serüven günlük hayatın engelleri karşısında yeni olanaklar aramak, bilinmeyen karşısında potansiyel kaynaklarımızı ortaya çıkararak test etmek, kendi özgün yeteneklerimizi keşfetmektir

Kimi her zorluk içinde olanakları görür, kimi her olanak içinde zorlukları Bir şeyden hoşlanmıyorsan değiştir, değiştiremiyorsan tavrını değiştir Şikâyet etmek bugüne kadar sana ne kazandırdı?

Yüreğin ve düşüncelerin iyimser yaklaşımının harika katkısını hiçbir ilaç sağlayamaz

İyileşecek hasta "Kendime nasıl yardımcı olabilirim?" der

Hastalığına sığınan kişi ise, "Bütün bunları yapmak zorunda mıyım?"

Kendini iyileştirmek bile bir yüktür onun için

Zaten kendi sorumluluğunu üstlenen kişi, hastalığa da sağlığa da en iyi katkının kendisinden olacağını bilir

Hayat aksiyonu sever Ayağa kalkıp yürüdüğünde bir şeylere takılmak doğaldır Sadece oturduğu yerde oturan insanın ayağı hiçbir şeye takılmaz Tabii buna hayat denirse İyi ve kötü günü belirleyen sadece ve sadece tutumumuzdur İnsanlar arasındaki farkı belirleyen de budur

"Pozitif tutum ve müsbet düşünce bütün sorunlarını çözmez ama olumlu sonuçları dikkate alındığında bu çabaya değer" diyor bir komedyen.

Verdiğimiz tepkilerle karakterimizi inşa ederiz İnsanlar arasındaki fark çok küçük Olaylara yaklaşım farkı Ama sonuçları çok büyük Saygı duyduğun insanla acıdığın insan arasında farkı ortaya çıkaran da bu Özgüven ve özsaygı denilen şey de bu...

İnsanın, kimsenin elinden alamayacağı özgürlüğü her koşulda tutumunu kendisinin seçmesidir.

Geçmişi değiştiremeyiz ama geçmişe bakış açımızı değiştirebiliriz

İnsanların davranışlarını değiştiremeyiz ama onlara bakış açımızı değiştirebiliriz.
Resim

Kullanıcı avatarı
YILDIZYAGMURU
İletişim:

Mesajgönderen YILDIZYAGMURU » 29 Nis 2016, 12:49

Hayat Sanal Yaşamdan İbaret Değildir:
NE ACI Kİ; Bazılarımız yanımızdakileri, burnumuzun dibindeki değerleri, dostlukları, sevgileri görmezden gelip karşılıklı diyalog kurmak yerine devamlı mesajlaşmak, msn’de bir ona bir buna laf yetiştirmek, faceeookda resimlere yorum yazıp birbirine gaz vermeyi bir halt zannediyoruz. Kimiside bunun adına SOSYALLEŞME diyor. Bu nasıl bir sosyalleşmeki aynı ortamda olan insanlar birbirleriyle konuşmuyorda sanal alemlerde benliğimizi kaybediyoruz.
Gerçeklik ile bu tip sanal yaşam araçları arasında dengeyi koruyan insanları kutlamak gerek....
Resim
Resim

Kullanıcı avatarı
YILDIZYAGMURU
İletişim:

Mesajgönderen YILDIZYAGMURU » 01 Haz 2016, 18:24

Resim

Önce sevdim.
Sevdiğimi öğrendim, sevebileceğimi fark ettim. Sevdikçe kendimi kainatla topladığımı gördüm.

Affetmeyi öğrendim:
Affetmenin, dostlarımı 10la çarpmak olduğunu fark ettim.

Pişman oldum:
Pişman olduğumu itiraf ettim; pişman oldukça hatalarımı küçük, anlaşılır ve bağışlanabilir parçalara bölebildiğimi gördüm.

Hatırlamayı öğrendim:
Hatırladıkça sevgilerimin kare kökünü bulup, onlardan hüzün çıkardığımı fark ettim.

Değer vermesini öğrendim:

Değer verdikçe sevgilerin küpünü bulup, onları mutlulukla çarpabileceğimi gördüm.
İltifat etmesini öğrendim:

İltifat ettikçe insanlarla aramdaki en kısa mesafenin bir tebessümün resmettiği bir çizgi olduğunu gördüm.

Özür dilemeyi öğrendim:

Özür diledikçe nefretin ve öfkenin sonsuza bölündüğünü böylece dargınlıkların limit sıfıra giderken yok olduğunu fark ettim.

Hüzünlendim:

Hüznü sevdim, hüznün kalbime dokunmasına izin verdim.

Böylece bütün mutlulukların ve zevklerin sonunda ayrılık çizgisine teğet geçip geri döndüğünü gördüm.

Ve bir gün öleceğim:

Kesinlikle öleceğim ve öldüğüm gün anlayacağım ki; yaşadığım hayat, paydası sonsuzluk olan basit bir kesirden ibaretmiş.

Tüm bu işlemlerin sağlamasını yapmak isterseniz,kalbinize bir bakın.
Resim
Resim

Kullanıcı avatarı
YILDIZYAGMURU
İletişim:

Mesajgönderen YILDIZYAGMURU » 15 Eyl 2016, 06:26

Şişirip yelkenleri, açılma vaktin gelmiştir denize. Bilirsin ki ne fırtınalar, ne deli dalgalar beklemektedir seni. Korkarsın, terk edemezsin limanı, bir köşesine sığınırsın. Kabullenmesen de artık aşk bitmiştir, İşte son bu...
İçin hep hüzün doludur, bir türlü kabullenemezsin bittiğini. Gözlerinin içine bakıp seni seviyorum demesini beklersin. O sözler hiç çıkmayacak o dudaklardan bilirsin. Yinede umudun yeşildir, İşte hayal bu...

Gururlusundur, istenmediğin yerde durmazsın. An olur ki ne olur bitmesin dersin. Bu sözlerin dudaklarından nasıl çıktığına kendin bile inanamazsın. Oysa o yüzüne bakıp sadece gülümser, İşte acı bu...
Ondaki sıcaklığı kimsede bulamayacağını düşünürsün. Kimse onun gibi gülemez, onun gibi dokunamaz dersin. Ve kimseyi onun kadar sevemeyeceğini bilirsin. Kahredip başını eğersin önüne. İşte hüzün bu...

Nefes alamaz hale gelirsin, daralır için. Bir kaç saatlik derin bir uykuya hasretsindir. Bilirsin ki gözlerini kapasan da terk etmeyecektir hayali. Atarsın gecenin kollarına kendini, İşte huzur bu...
Ondan gelecek tek bir haberi umutsuzca beklersin Bir de beklemek ölüm gibi gelir insana böyle zamanlarda. Aslında ölüm fikride garip değildir artık sana. Geri dönerse diye ölemezsin bile, İşte sabır bu...

Hayat devam ediyordur ama her şey yarımdır, hep bir yanın eksik. Yüreğin eskisi gibi atmayacaktır, başka aşklarsa seni kandırmayacaktır. O başkalarıyla, mutlu bir hayatı yaşıyor olsa da, yine de sevginden vazgeçemezsin. İste aşk bu...
Bosver, hep aynı masaL. “Hayat ve Ben” işte hepsi bu kadar…
Resim

Kullanıcı avatarı
YILDIZYAGMURU
İletişim:

Mesajgönderen YILDIZYAGMURU » 28 Eyl 2016, 06:33

Resim

Denge

Hep gitmek ve kalmak arasında bir yer ama neresi bu nokta bilmiyorum duygularım ya çok yoğun yada çoktan buhar olup uçtu.

Gerçeklik yani bir nokta vardır saf bir nokta benim bulunduğum nokta tamamen kimyasal sanki yaşadıklarım, hislerim, geçmişim ve endişe duyduğum geleceğim. Bu yaşadıklarım sınavsa daha kaç soruyu boş bırakırım bilemiyorum. Mutluluk neden bu kadar uzak geliyor nalet olasıca Rus yazarlar böyle karamsar olmam onların suçu belkide sadece benim suçum.

Belkide şuan aşırı duygusalım ve mantığım köşesine çekildi duygularımla hareket ediyorum. Bilmediğim çok şey var ama şuan bildiğim şey şuan ihtiyacım olan tek şey huzur sadece biraz huzur...
Resim

“Zihni Sinir Projeler” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir