SPORDA SU İÇMENİN ÖNEMİ

Hobileriniz nelerdir, ne işle meşgulsünüz, hangi konulardan anlarsınız... Sizinle aynı zevklere veya uğraşlara sahip üyelerimiz ile tanışın. Paylaşımlarınız ile diğer üyelerimize yardımcı olun.
Kullanıcı avatarı
YILDIZYAGMURU
Mesajlar: 16307
Kayıt: 12 Ağu 2015, 13:43
İletişim:

SPORDA SU İÇMENİN ÖNEMİ

Mesajgönderen YILDIZYAGMURU » 05 Nis 2016, 15:11

Spor yapanlar için su veya spor içeceği hayati önem kazanmaktadır.
Vücudumuzun yarıdan fazlası sudan oluşmaktadır. Suyun vücudumuzda bu kadar çok olmasına rağmen mevcudun dengesini çok iyi korumamız gerekmektedir. Vücudumuz, spor yaparken oluşan enerjiden meydana gelen ısıyı derinin üzerine çıkardığı terin buharlaşması ile gidermeye çalışmaktadır.
Ancak, terleme bir anlamda vücudun su kaybıdır. Aşırı su kaybı, susuzluk (dehydration), halsizlik, bulantı, üşüme, kramp ve kendinden geçme (disorientation) gibi durumlara sebep olur. Bu gibi nahoş durumlarla karşılaşmamak için antrenmana, yarışmalara başlamadan 15/20 dakika önce 2 bardak su veya spor içeceği almalı ve sonra da her 15 dakikada bir aksatmadan yarımşar bardakla devam edilmelidir
Bu yapılmadığı takdirde, terle kaybolan su yerine konmadığından, kan yoğunlaşır, kalınlaşır, kalp pompa görevini yapmakta zorlanır.
Neticede yapılmakta olan sporun hareketlerini temin eden kaslara gereği kadar kan gidemez, bir anlamda karbonhidrat ve oksijen gereksinimi karşılanmaz. Dolayısı ile bu sebeplerden ötürü susuzluk yukarıda işaret edilen sıhhi arızalardan başka ayrıca performans düşüklüğüne sebep olur.
Bazı maçlarda ve koşularda gördüğümüz gibi sporcu suyu içeceğine üstüne başına dökerek serinlemeğe çalışmaktadır. Bilimsel deneyler böyle bir davranışın psikolojik rahatlamadan öteye başka bir şey sağlamadığını ortaya koymaktadır.
sporcu antrenmanda veya yarışmalarda iken ele geçen su veya spor içeceğini mümkün olduğu kadar içmeli, ancak fazla gelen miktarı psikolojik rahatlama için üstüne başına serpmelidir.
Resim

“Hobiler & Uğraşlar” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir