İLGİNÇ BİLİMSEL BİLGİLER.

Bilimsel Gelişmeler ve Yeni Teknoloji Haberleri
Kullanıcı avatarı
kuzeyyildizi38
Mesajlar: 1551
Kayıt: 24 Şub 2016, 07:11
İletişim:

Re: İLGİNÇ BİLİMSEL BİLGİLER.

Mesajgönderen kuzeyyildizi38 » 07 Eyl 2017, 09:39

Whatsapp sessiz sedasız yeni özelliğini hayata geçiriyor. Son olarak 'paralı' döneme geçiş yapmaya hazırlanan Whatsapp'ta bugünden itibaren bakın neyi göreceksiniz?

Resim

Resim
Resim
Gönlüme kurulmuş Cehennem olsan,
En güzel Cennete değişmem seni ....

mavininhuznu
Mesajlar: 484
Kayıt: 11 Tem 2015, 11:26
İletişim:

Re: İLGİNÇ BİLİMSEL BİLGİLER.

Mesajgönderen mavininhuznu » 12 Eyl 2017, 13:08

Ahtapotun anneliği hiçbir canlının anneliğine benzemez. Dişi ahtapot çiftleşmeden sonra bir oyuk bularak oraya yerleşir.
Yumurtlamaya başlar ve yumurtlama işlemi bittikten sonra kuluçkaya yatar. Yumurtalarını yuvanın tavanına çengelle asar gibi dizer. Yumurtalara devamlı su pompalayarak onların temiz kalmalarını sağlar.Her ne pahasına olursa olsun yuvasını terk etmez. Yavrular yumurtadan çıkmadan açlığa dayanamazsa kendi kollarından birkaçını yemekten kaçınmaz. Bu şekilde tüm yavrular yumurtadan çıkıncaya kadar hayatta kalmayı başarır ve yumurtalarını korur...Ancak uzun süren kuluçka dönemi onu aç ve bitkin bırakır. Tüm yavrular yumurtadan çıkınca o da fedakarlığının bedelini oracıkta, yuvasında can vererek öder. Hayata yeni başlayan yavrular için anne ahtapotun cansız vücudu yaşama tutunmaları için iyi bir besin kaynağı olur. Bu yüzdendir ki, hiçbir dişi ahtapot yavrularının büyüdüğünü göremez...

Kullanıcı avatarı
YILDIZYAGMURU
Mesajlar: 16307
Kayıt: 12 Ağu 2015, 13:43
İletişim:

Re: İLGİNÇ BİLİMSEL BİLGİLER.

Mesajgönderen YILDIZYAGMURU » 15 Eki 2017, 10:34

25 yıl sonra otomobil kullanmak yasaklanacak"

İngiliz teknoloji uzmanı Omar Rahim'in iddiasına göre, 25 yıl içinde insanların otomobil kullanması yasaklanacak.

Tesla, Apple ve Google gibi dev firmalar sürücüsüz otomobiller için bir süredir çalışmalar yürütüyor.

Seyahat alışkanlıklarımızı kökünden değiştirecek bu teknoloji bir yasağı da beraberinde getirebilir.

Örneğin 25 yıl içinde insanların otomobil kullanması yasaklanabilir.

Bu iddia teknoloji uzmanı Omar Rahim'e ait.

İngiliz uzman duygusal bir canlı olan insanları otomobil kullanırken hata yapmaya mahhum olduğunun altını çizerek gelişen teknoloji ile insanların otomobil kullanmalarına yasak geleceği öngörüsünde bulundu.

İngiliz uzmana göre, bu kulvardaki teknolojinin gelişme hızına bakılırsa bu durum 25 yıl içinde gerçekleşecek.

İnsanların hata yapmaya yatkın olduğunu belirten Rahim, Barcelona'daki bir konferansta yaptığı açıklamada bu işin tamamen makinelere devredileceğini belirtti.

Bu iddianın doığru çıkması durumunda on binlerce kişi işsiz kalacak.

Zira taksi ve otobüs sürücüleri artık insanlardan değil robotlardan seçilecek.

Ancak otomasyonun artması ile işini tek kaybedecek meslek grubu soförler değil.

ABD 'Bureau of Labor Statistics' (İşçi İstatistik Bürosu) madalyonun diğer yüzünü mercek altına aldı ve gelişen teknolojinin yok etmeye başladığı meslekleri açıklamıştı.

Medyanın dijitalleştiğini belirten rapora göre, bu durum gazete, dergi vb. kaynakların satış rakamlarının düşmesine ve bu sektörün baskı kısımlarındaki işsizlik oranının artmasına sebep oluyor.

Medyadaki dijitalleşme sadece baskı kısımlarında çalışanları değil editoryal işleri de etkileyecek. Zira insan üretimine dayalı bu sektörde önümüzdeki yıllarda akıllı makinaları görebiliriz.

Balıkçılıkta kullanılan yöntemlerin kas gücünden makinaya döndüğünü belirten rapor, bu sektörün önümüzdeki yıllarda minimum yüzde 5 küçüleceğini belirtiyor.

Metal ve plastik üretimindeki otomasyona geçişin artacağının altını çizen rapor, bu durumun kısa vadede bu sektörde çalışan her 100 işçiden 6'sının işini kaybetmesi ile sonuçlanacağını iddia ediyor.

Makina kullanımının artmasından olumsuz etkilenecek bir başka meslek grubu da enerji üretim ve dağıtım sektöründe çalışanlar.

İnternet kullanımının artışı seyahat acentalarını da vuracak. Her yıl daha fazla insanın tatil programlarını kendi başına yaptığının altını çizen rapor, bu sektörede çalışan insanların yüzde 12'sinin işlerini kaybetmesini bekliyor.

Reklam gelirlerinden aldığı payı dijital medyaya kaptıran TV ve radyo gibi sektörlerde çalışan kişilerin işleri de düşen gelirlerden dolayı tehlikede.

Çiftçiliğin teknoloji odaklı bir sektöre dönüştüğünü belirten rapor, söz konusu makina gücünü sağlayamayan her 100 kişiden 19'unun bu iş kolunu bırakmak zorunda kalacağını savunuyor.

Facebook, WhatsApp gibi uygulamaların insanların alışkanlıklarını değiştirdiğini belirten rapor, her geçen yıl posta hizmetlerinin kullanımının azaldığını, bu durumun da yüzde 28'lik bir iş kaybına neden olacağını belirtiyor.

Teknolojinin işsiz bırakacağı meslek grupları arasında hostesler de bulunuyor.
Globalleşen dünyada şirketlerin daha az masraf ile en yüksek karı elde etme çabası da bazı meslek gruplarını zora sokuyor. Bunların başında da mücevher üreticileri bulunuyor. Zira bu alanda faliyet gösteren pek çok şirket bir süredir merkezlerini ABD dışına taşıyor.

UBS'in yaptığı araştırmaya göre, 8 yıl içinde pilotsuz uçaklar kullanıma girmiş olacak.

Yani pek çok pilotun işsiz kalması da oldukça muhtemel.
Resim

Kullanıcı avatarı
YILDIZYAGMURU
Mesajlar: 16307
Kayıt: 12 Ağu 2015, 13:43
İletişim:

Re: İLGİNÇ BİLİMSEL BİLGİLER.

Mesajgönderen YILDIZYAGMURU » 09 Oca 2018, 13:44

İnsan vücudunda yeni bir organ keşfedildi
İnsan vücudunda yeni bir organ keşfedildi. 'Mezenter' ya da 'Bağırsak Askısı' olarak adlandırılan organın ne işe yaradığı henüz tam olarak anlaşılmadı. Ancak bilim insanları keşfin sindirim sistemi ve karınla ilgili hastalıkları iyileştirmede çığır açabileceğini belirtiyor.Kara Deliği Galaksi Merkezinden Dışarı Fırlatan Gravitasyonel Dalgalar Keşfedildi
Gök bilimciler, uzak bir galakside, gravitasyonel dalgaların muazzam gücüyle galaktik merkezden dışarı fırlatılan süper kütleli bir kara deliği keşfettiler.
Böyle bir olayın varlığından daha önceleri şüphe edilmiş olsa da bu zamana kadar doğrulanamamıştı. Hubble Uzay Teleskobu tarafından tespit edilen bu devasa kara delik, bir milyar Güneş kütlesinden daha büyük bir kütleye sahiptir.
Araştırmacıların tahminlerine göre, bir kara deliğin bu şekilde fırlatılabilmesi için, aynı anda gerçekleşen 100 milyon süpernova patlamasının enerjisine eşdeğer enerji gereklidir.
Ispanak Yaprağı Üzerinde İnsan Kalp Dokusu Üretildi
Bilim insanları, ıspanak yapraklarını fonksiyonel insan kalp dokusu üretmede kullandılar.
Organ nakli için yeteri kadar donör bulunamayışı bilim insanlarını son yıllarda, laboratuvarda bütün organ üretmeye yöneltti. Laboratuvar ortamında üretilen küçük ölçekli doku örneklerinden yola çıkarak bilim insanları bütün organ üretmenin yollarını arıyorlar fakat bu konuda karşılaşılan en temel biyomühendislik problemi, üretilen dokuda kanı taşıyabilecek bir damar sisteminin henüz kurulamamış olması. 5-10 mikrometre genişliğinde olması gereken damarlar, oksijen ve besin taşıdığından dokular ve organlar için hayati bir öneme sahip. Worcester Politeknik Enstitüsü’nden araştırmacılar, bu büyükproblemi çözmek için yeni bir çalışma yaptılar. Ispanak yaprağının damarlarını kullanarak insan kalp dokusu üretmeyi başardılar.Yapay DNA İçeren Organizma Üretildi
Araştırmacılar, ilk kez yapay DNA içeren, kararlı yapıda yaşam formunu üretmeyi başardılar.
Elde edilen bu mühendislik ürünü bakterinin DNA’sı doğada bulunmayan bileşenlerden oluşuyor. Bu buluş, ileride basit organizmaların bu yolla üretilerek, ilaç eldesinde kullanılmasını sağlayabilir.

DNA; canlı organizmaların hücrelerinde bulunan 4 temel baz olan adenin (A), timin (T), guanin (G), sitozin (C) bazlarını içeren, genetik kodu taşıyan nükleik asittir. Bu bazların dizilimi ile DNA çift sarmal yapıda bulunmaktadır. Araştırmacılar, bu temel olan 4 baza ek olarak X ve Y olarak bilinen iki yeni baz elde ederek, mühendislik ürünü bir bakteri üretmişler ve DNA’sını kopyalayarak hayatta kalmasını sağlamışlardır.
Resim

Kullanıcı avatarı
YILDIZYAGMURU
Mesajlar: 16307
Kayıt: 12 Ağu 2015, 13:43
İletişim:

Re: İLGİNÇ BİLİMSEL BİLGİLER.

Mesajgönderen YILDIZYAGMURU » 09 May 2018, 11:37

İnsan vücudunda yeni bir organ keşfedildi ;
İnsan vücudunda yeni bir organ keşfedildi. 'Mezenter' ya da 'Bağırsak Askısı' olarak adlandırılan organın ne işe yaradığı henüz tam olarak anlaşılmadı. Ancak bilim insanları keşfin sindirim sistemi ve karınla ilgili hastalıkları iyileştirmede çığır açabileceğini belirtiyor.
Yeni bulunan organın, daha önce insan vücudundaki parçalanmış yapıların bir arada durması sonucu meydana geldiği düşünülüyordu. Ancak Lancet Gastroenteroloji ve Hepatoloji dergisinde yayınlanan makalede, İrlanda'daki Limerick Hastanesi Üniversitesi'nden araştırmacıların mikroskobik incelemeler sonucu mezenterin tek parçadan oluşan bir organ olduğunu keşfettiği açıklandı. Sindirim sistemimizde olan bu organ zaten görünür haldeydi, ancak farklı bir yapı olduğu ilk defa bilim literatürüne geçti.


*************************************************

Elektriği ileten fakat ısıyı iletmeyen metal bulundu.
elektriği ileten, fakat ısıyı iletmeyen bir metal tanımlandı. Bu bilgi; iletkenlerin nasıl çalıştığına dair olan bilgilerimizi altüst eden fakat bir o kadar da kullanışlı bir buluş olacak gibi görünüyor.

Görünen o ki, bu metal, Wiedemann-Franz yasası ile çelişiyor. Wiedemann-Franz yasasına göre, elektriği iyi ileten metaller, doğru orantılı olarak ısıyı da iyi iletir. Fakat bu durum, metalik vanadyum dioksit (VO2) için geçerli değil. Vanadyum dioksit, 67 °C’de transparan bir yalıtkandan, iletken bir metale dönüşüyor. . Bu buluş, iletkenler ile ilgili bildiklerimizi değiştirmekle kalmıyor, oldukça geniş bir alanda kullanılabilecek bir malzemeyi de gözler önüne seriyor. Örneğin; bu malzeme, motorlardaki atık ısının dönüştürülmesinde ya da binaların kaplanması için üretilen, çok daha nitelikli kaplamaların yapımında kullanılabilir.

Resim
Resim


“Bilim ve Teknoloji Haberleri” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir